Çeşmelisebil Kasabası

HOŞGELDİNİZKonya'ya 93 kilometre Sarayönü'ne 42 kilometre uzaklıkta yer alır. En kolay ulaşım Konya ve Sarayönü'nden sağlanır.

Bozkırın ortasında, uzayıp giden düzlüğün bir kaç tepeyle bozulduğu bir yerde birden uzakta görünüverir. Sarayönü-Çeşmelisebil yolu üzerinde bulunan Gözlü Tarım İşletmeleri Müdürlüğü'nün yıllardır devam eden ağaçlandırma çalışmaları sonucu oldukça yeşil bir görünüm alan arazisine kendinizi fazlaca kaptırdıysanız kasabanın ağaçsız görüntüsü sizi biraz hayal kırıklığına uğratabilir. Çünkü orta Anadolu'nun pek çok yerinde olduğu gibi bozkırın bitki örtüsü hakimdir burada.

Gözlü Tarım İsletmeleri Genel Müdürlüğü'nden köye uzanan yolun keskin dönemecini döndükten sonra bir süre gider ve köye varmadan önce sol tarafta ta uzakta bir ağaçlık görürsünüz. Buranın adi Bostanlıktır. Burası bir zamanlar devletin desteğiyle kurulmuş olan meyveliktir. Sonraları ihmalin kurbanı olmuş ve terkedilmiştir. Ama hala bozkıra ve buğday tarlalarına bas kaldırırcasına hayatini sürdürür.

Köye yaklaştıkça köy camisinin minaresi çeker dikkatinizi. Bu minare ile uyanan ilginiz gözlerinizi harekete geçirir ve önceleri çukura kurulmuş olan, ancak zamanla büyüyerek yamaçlara doğru genişleyen köyün, kimisi hala toprak damlı ancak artık çoğu çinko ve kiremit çatılı evlerini fark edersiniz.

Bir süre sonra buranın aslında bir köyden daha fazla şeylere sahip olduğunu anlarsınız. Zaten 1969 yılında kurulan belediyeyle kasaba hüviyetine bürünmüştür. T.M.O deposu, tertipli-düzenli ve temiz görüntüsüyle karakol binası, (nedense bir türlü bitirilemeyen) sanayi çarşısı inşaatı, Karakoyunlu un fabrikası, Halil Ağa un fabrikasının yükselen binası karşılar sizi. Köyün tam ortasından geçen ve köyü ikiye bölen ana caddenin iki yakasında belediyenin ve şahısların yaptırdığı birkaç dükkan vardır. Bakkalları, hatta hırdavat ve tarım makinelerinin yedek parçalarını satan işyerlerini görürsünüz bu dükkanların arasında. Biraz ileride PTT binası ve lojmanları, az ileride de Belediye Binası yer alır. Belediye binasının arkasında ise oldukça büyük bir bina vardır. Düğün Salonu olarak yapılmıştır ama su anda altı garaj, ikinci kati ise kütüphane olarak kullanılmaktadır.

En çok dikkat çeken şey ise kasabanın ortasındaki höyüktür. Adı Kisnatus olan eski bir yerleşim yeri üzerine kurulmuş olan Çeşmelisebil’de pek çok yazılı taşa ve tarihi diğer kalıntılara rastlarsınız. Bu höyük de eski zamanların bir yadigarıdır.

Tahıl ambarı olarak adlandırılan Konya'nın bu ününü sağlayan bir bölgede bulunduğu için Çeşmelisebil tahıl tarlalarının ortasında yer alır. Temmuz başlarında buraları ziyaret ederseniz rüzgarla nazlı nazlı sallanan başakların sarı dalgalarını zevkle seyredebilirsiniz…

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !